Musevilik


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Sal, 19 Haz 2018 ]
Toplam 55 ziyaret
39 benzersiz ziyaretçi

yahudilik » Yahudilerin kutsal kitapları
Yahudilerin kutsal kitapları

Yahudilerin mukaddes kitapları iki ana başlık altında incelenebilir:
1. Tanah,
2. Talmud.


Tora
Hristiyanlar'ın Eski Antlaşma adını verdikleri Tanah üç bölümden oluşur:
1. Tora, (Tevrat)
2. Neviim,
3. Ketuvim.

Tevrat
Tevrat Tanah'ın ilk beş bölümüne verilen isimdir. Çoğu zaman Yahudilerin kutsal kitabının tamamı "Tora" kelimesiyle açıklanır. İbranice bir kelime olan Tora, Arapça'dan Türkçe'ye geçmiş olan Tevrat'ın karşılığıdır.
Tevrat kelimesi "Kanun, Töre, şeriat, emir, ders" vb. anlamlara gelir. Beş bölümden oluşan Tevrat, Tanrı'nın 7704 kelimeyle Musa'ya verdiği dini esasları içeren kitap olarak görülür. Tevrat metninin orijinal dili Kutsal Kitap İbranicesidir. Bir bakıma "Şeriat" diye de tanımlanabilen Eski Antlaşma'yı oluşturan kitapların sayısı, Yahudilerce 24, Hıristiyanlarca 39'dur. Kitapların sıralanışı ve gruplanışı konusunda da her iki din de farklı görüşlere sahiptir.
Tora, Tanah'ın ilk beş kitabını (Pentatök) ve Sina Dağı'nda Musa'ya açıklanan «On Emir»i (Dekalogos) içerir; bunların tamamı, Tanrı'nın kullarıyla antlaşmasını içeren ve kutlayan bir dinsel yasayı oluşturur. Her sinagogda, yani Musevi tapınağında, Tora'nın makara şeklinde iki çubuğa (Ets Hayim) sarılmış bir deri üzerine el ile kopya edilmiş bir nüshası (Sefer Tora) bulunur. Haftada 3 gün, törende Hazan (İslam'daki Müezzin'in karşılığı) sinagogdaki cemaat ile beraber Tora'nın her hafta okunmak üzere 54 bölüme ayrılmış bölümlerinden birini (Peraşa) okur.

Tanah
Tanah yaklaşık olarak bin yıl içerisinde meydana gelmiştir. Ancak kitabın sınırlandırması M.S. 90 yılında toplanmış olan Yemnia Konsili'nde yapılmış ve bugünkü yazılar seçilerek tesbit edilmiştir. Tanah ile birlikte hahamların nesilden nesile sözlü olarak aktardıkları sözlü kanunların bütününe Talmud adı verilir. M.S. 150 yıllarında Yehuda HaNasi adında bir haham, kendilerine kadar aktarılan sözlü kanunların kaybolmasından endişelenerek onları Mişna'da toplamıştır. "Tekrar edilmek suretiyle belletilen şeriat" anlamına gelen Mişna, Tevrat'ın tekrarı, kanunların açıklamas ve tefsiri sayılır. Ancak belli bir seviyedeki bilgiye sahip olanların anlıyabileceği dilde yazılmış olan Mişna'nın anlaşılmasını kolaylaştırmak amacıyla O'na Yahudi alimlerince şerhler yazılmıştır bu şerhlere ve açıklamalara Gemara adı verilir. Talmud, Mişna ve Gemara adı verilen eserlerin toplamına verilen isimdir.


Kabala
Kutsal Kitap dışında Musevi Tasavvuf'una ve gizemciliğine Kabala adı verilir. Kabala, İbranice "gelenek görenek" anlamına gelir. Yahudilerin harfçilik ve sayıcılıkla karışık tasavvufî evren öğretisidir. Daha açık bir tanımla Kabala, Kutsal Kitap metinleri ile sözlü gelenekler üzerine yapılan her tür yorumların ve uygulamaların genel adıdır. Yanlış anlaşıldığı gibi Kabala bir kitap veya kitaplar toplamı değil "Evren'in görünür kargaşasını açıklamaya ve zıtlıklarını kolay anlaşılabilir bir kalıp haline getirmeğe amaşlayan bir doktrin" dir.
İkinci Tapınak Dönemi'nin sonuna doğru (I. yüzyıl) kadar uzanan Kabala, Tam olarak Yahudi gizemciliğinin (esoterism) ortaya çıktığı tarih olan XIII. yüzyıldan başlayarak özel bir öğreti biçiminde gelişmiştir.
Bazı Dinler Tarihçilerine göre Kabala'nın kökenleri eski gelenekte (Talmud dönemi) aranmalıdır. Kabala'nın öğreti ve uygulamaları ancak bir kılavuzun denetim ve önderliğinde mümkündür. Kabala temelde her zaman sözlü geleneğe dayanmıştır. Tanrı'nın Musa ve Âdem'e indirdiği yazılı olmayan Sözlü Tora vahyin gizli bilgisini taşımaktadır. Kabalanın en önemli kitabı 23 ciltten oluşan Zohar'dır.
Kabala XV. yüzyıl Avrupa?sında da son derece yaygınlaşmıştır. Kabala'nın genel doktrinini, Evrenin bir bütün olduğu, belli bir düzene göre hareket ettiği, evrende görülen her şeyin Tanrı'nın bir parçası ve yer yüzündeki yansıması olduğu, insanın da, evrenin ve dolayısıyla Tanrı'nın bir parçası olma sebebiyle adeta küçük evren sayılması gerektiği şeklinde özetlemek mümkündür.


Toplam (19) Yorum 12 görüntüleniyor.. Hepsini Göster
Has Hacib bilgi mefhumu nerden geldiği her şeyde belli bir günki yemek gelmez http://www.godsmsg.com
Mahmut AbdulRauf tarafından | Çar, 17 Şub 2016 06:31:45 tarihinde yazıldı.
Allah mümin kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun , bütün kötülüklerden , bütün acılardan imanın temizliğiyle kurtulabilirsin . Savaşımız cihat savaşı olması gerekirken MÜSLÜMANLAR arası KAN SAVAŞI oluyor.Yahudiye boyun eğip ALLAH IMI İNKAR ETMEKTENSE derimin yüzülmesine razıyım.Canım yoluna kurban olsun Rabbim in.
NUR tarafından | Sal, 28 Tem 2015 07:49:32 tarihinde yazıldı.
okuyun kavrayın doğru bilgileri insanlara aktarın bilgi transferi hem sevap hemdew çok güzel bbir şeydir ama: doğru bilgi...
HÜSEYİN tarafından | Cum, 12 Haz 2015 18:59:13 tarihinde yazıldı.
bizleri öyle bir Yahudi markalarına gömmüşlerki donumuza kadar evet boxer,ariel matik omo yediğimiz cips domate biber poıneermarka buğdağ ve unu kullandığımız her yuvarlak cisimlerdeki rulman SKF telefonların CPRS leri her köşe başındaki baz istasyonları daha saymaya gerek var mı.hadi bakalım hangisinden vaz geçebilirseniz bu yana gelin.büyüklerimiz ve hükümetler gözümüze baka baka siyoniztlerin kucağına atmışlar..donunuza kadar yahudisiniz ey türkmilleti...
halil baygür tarafından | Paz, 19 Nis 2015 21:57:02 tarihinde yazıldı.
kabala tam bir büyü kitabıdır satanisit bir kitap bu kitapda şeytan iyi bir yoldaş olarak gösterilmektedir.
ismail tarafından | Pzt, 02 Şub 2015 18:31:16 tarihinde yazıldı.
heey musluman kardesler ben dusunurum ki yahudiler cagda en gelismis teknolojinin icinde ve eminim bu bilgileri kurani kerimden aliyorlar cunki biz muslumanlar enai oldugumuzda elimizden her seyi kacirdigimizdan dolayi yahudileri basa braktik bu bizim yalnisligimiz kardesler
makedonya tarafından | Paz, 06 Nis 2014 14:09:47 tarihinde yazıldı.
yahudıler şuan her yerde kandı anlemlerının sembollerının reklamını yapıyor ozellıkle oyunlarda we markalı gıyımlerde lutfen bunlara dıkkat edelım ...
can tarafından | Sal, 05 Kas 2013 09:20:10 tarihinde yazıldı.
sana katılıyorum mustafa deveci
hürrem tarafından | Paz, 26 Şub 2012 11:30:52 tarihinde yazıldı.
yahudi şerefsizleri
hayrun tarafından | Çar, 22 Şub 2012 16:22:43 tarihinde yazıldı.
hiç işime yaramadı
nisanur tarafından | Çar, 22 Şub 2012 16:18:58 tarihinde yazıldı.
Allah(cc) kuran'ı kerimde siz onların ilahlarına sövmeyinki onlarda sizin İlahınıza küfretmesinler buyurmaktadır.gerçi yahudi ve hıristiyanlar Hz.Muhammede hakaret etseler bile biz müslümanlar ne kitaplarına nede peygamberlerine hakaret edemeyiz bizler tahrif olmamış kitaplarada tüm peygamberlerede iman etmişiz. Allahın selamı İnananların üzerine olsun.
mustafa DEVECİ tarafından | Sal, 29 Kas 2011 14:21:23 tarihinde yazıldı.
çok çirkin
emrullah tarafından | Cum, 18 Kas 2011 21:02:57 tarihinde yazıldı.

Editör Bilgileri

Editör


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

freebsd
apiterapi
azdavay_bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu
peyzaj

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi